Profesorii sunt mai mult decât un rol.

Cum ar fi dacă, cu toții, am înțelege lucrul acesta! Dacă profesorul ar ști că e văzut ca fiind mai mult decât un rol! Dacă părinții,  copiii,  managementul, statul român ar vedea bogăția și frumusețea din spatele poziției ocupate la catedră! Poate așa, va putea vedea și dascălul copilul în toată complexitatea lui. Vă propunem un exercițiu. Scrieți 20 propoziții care să înceapă cu Eu sunt…..

Raspuns 1

Eu sunt omul care incearca sa nu uite sa fie OM.

Eu sunt sora care isi protejeaza inca prea mult surioara.

Eu sunt copilul care isi iubeste parintii si tinde sa le usureze batranetea.

Eu sunt sotia care rezolva, care cere, care se agita, care striga, care intreaba, care intelege.

Eu sunt cadrul didactic sever, constiincios, serios care solicita creativitatea elevilor sai.

Eu sunt mama care ingrijeste de animalutele din gospodarie :caine, pui, gaini, iepuri.

Eu sunt visatoarea care uneori mai crede ca poate schimba lumea inconjuratoare.

Eu sunt persoana care adora natura, mersul pe bicicleta, gradinaritul.

Eu sunt eleva care invata in permanenta cum sa traiasca in armonie cu sine, cu ceilalti.

Eu sunt cea care crede in iubirea adevarata, in familie, in respect.

Eu sunt cea care tinde spre perfectiune stiind ca ea nu exista.

Eu sunt justitiara care se revolta cand altii tac ori nu le pasa.

Eu sunt fiinta in cautarea fericirii in lucrurile mici, in detalii, in amanuntele cotidiene.

Eu sunt uneori sinceritatea care doare, care nu e bineprimita, care spune prea mult.

Eu sunt pasionata de limbi straine, de excursii, de strainatate, care nu si le permite.

Eu sunt iubitoarea de flori, de toate soiurile, de toate nuantele posibile si imposibile.

Eu sunt leoaica care leneveste in umbra ori conduce regnul animal.

Eu sunt constiinta care te macina, te calauzeste, iti comanda sau te doboara.

Eu sunt patrioata care sufera, care rade, care plange si se veseleste alaturi de tara sa.

Eu sunt romanca indragostita de cultura si civilizatia franceza.

Raspuns 2

Eu sunt un om care vrea sa traiasca frumos intr-o lume imperfecta.

Eu sunt mama care isi asteapta copiii, plecati prea departe, sa se intoarca acasa.

Eu sunt invatatoarea care-si iubeste meseria mai mult decat orice altceva in lume.

Eu sunt omul care crede ca ne datoram respect unii altora pe aceasta planeta

Eu sunt prietena care ar fi gata sa sara in ajutor daca este nevoie.

Eu sunt sotia care crede ca cel mai frumos lucru in viata de cuplu este respectul si dragostea

Eu sunt dascalul care crede ca educatia este cel mai important lucru in viata unui copil.

Eu sunt omul care crede ca toleranta este conditia intelegerii intre oameni si a pacii pe pamant

Eu sunt parintele care a crezut in copiii sai si am facut sacrificii de toate felurile pentru ei.

Eu sunt o fiinta care priveste inapoi multumita ca n-a trait degeaba pe pamant.

Eu sunt mama care ar vrea sa fie mai mult impreuna cu cei carora le-a dat viata.

Eu sunt colega care ar vrea sa gaseasca in colectiv prietenie, intelegere, respect.

Eu sunt romanul care sufera vazand ca tara sa nu este asa cum si-o doreste.

Eu sunt cetateanul care nu intelege cum poti sa furi din averea tarii.

Eu sunt subalternul care nu poate sa fie de acord cu deciziile superiorilor incopetenti.

Eu sunt femeia careia ii place sa-si cumpere rochii si pantofi.

Eu sunt cititoarea indragostita de cartile lui Amos Oz.

Eu sunt pasionata de muzica frantuzeasca.

Eu sunt omul care a invatat prea tarziu ca nu merita sa pierzi vremea cu unii oameni.

Eu sunt un om care a inteles ca cel mai bun prieten al meu sunt eu.