Monica Diaconu

Coordonare academică, Profesor de Limba engleza

Predau limba engleză din 2001, fiind co-fondatoare a centrului de limbi străine Babel, iar ulterior am studiat pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar la Universitatea de Vest din Timișoara. Am lucrat ca examinator pentru examenele Cambridge si IELTS organizate de Consiliul Britanic, fiind mereu în contact cu cele mai noi tendințe în predarea limbilor străine. Experiența studiilor la nivel de master la Universitatea Regala din Groningen (Olanda) m-a ajutat să înțeleg rigorile academice ale unei universități de prestigiu și ce abilități (inclusiv de limba engleză) sunt necesare viitorilor studenți pentru a reuși în acest mediu provocator. La Școala Babel îmi doresc să aduc împreună oameni pasionați de educație, ce își doresc să crească împreună cu copiii și să creeze o comunitate de învățare autentică. Cred că orientarea spre aceleași valori și principii ne dă energia de a fi tot mai buni, o energie pe care eu îmi doresc să o susțin prin tot ce am învățat până acum. Rolul meu este să mă asigur de congruența între programele educaționale oferite de Școala Babel și valorile pe care le propunem copiilor și părinților. Aceasta este pentru mine definiția calității – să faci ceea ce spui că faci și să fii mereu îndreptat către valorile în care crezi.