Andreea Holban-Radutiu

Profesor de Limba engleza

Absolventă de Shakespeare (prima generație 😊), am studiat apoi Engleză-Română la Universitatea de Vest din Timișoara. Am predat limba engleză timp de 19 ani în medii ne-tradiționale (International House, Berlitz), unde pedagogia nu e cea clasică, ci e centrată pe elev și nevoile lui, unde profesorul nu e un zeu, ci un facilitator. Un facilitator-prieten. Este minunat să fii implicat în orice ține de elevarea individului pe plan social, emoțional și/sau cognitiv. În cadrul clasei, ești și psiholog, asculți frământări și probleme, dar și împarți bucuria descoperirii și a cunoașterii.

Anul trecut m-am alăturat Școlii Babel, din postura de părinte, iar acum din cea de profesor, cu bucuria că există în Timișoara un loc în care copiii sunt ascultați și respectați cu adevărat, nu doar scriptic. Să lucrezi cu cei mici este o mare responsabilitate, dar și o mare împlinire, ajungând să fii părinte, într-un fel, atâtor copii.