În acest moment am atins numărul maxim de părinți implicați în procesul de înscriere pentru clasa pregătitoare, an școlar 2019-2020.
Există locuri disponibile pentru clasa I (2 locuri) , clasa a IV-a (2 locuri), clasa a V-a (2 locuri).

Pentru anul școlar 2020-2021, procesul de înscriere efectiv va începe în luna noiembrie 2019 și va fi anunțat pe canalele de comunicare ale școlii (Facebook, site, newsletter).

Etapele procesului de înscriere sunt:

• participarea la Seara Părinților- noiembrie 2019. Evenimentul este deschis pentru orice părinte, participarea se face pe baza completării formularului de înscriere online. Întrucât suntem limitați de capacitatea sălii, prioritate vor avea părinții interesați pentru înscrieri în anul școlar 2020-2021.
  • completarea formularului de preînscriere, acei părinți care după Seara Părinților își doresc să meargă mai departe cu procesul de înscriere
  • participarea la cele două ateliere practice (învățare experențială, comunicare nonviolentă) oferite de Școala Babel
  • discuția de cunoaștere cu un membru fondator al Școlii

Dacă părintele decide să continue, urmează partea administrativă a procesului de înscriere:

1. Completarea cererii tip, online
  2. Depunerea dosarului de înscriere la secretariatul Școlii Babel
    Dosarul de înscriere cuprinde:
    – Copie după certificatul de naștere al copilului;
    – Copii după buletinele sau cărțile de identitate ale părinților;
    – Contractul de școlarizare completat
  3. Achitarea taxei de înscriere (100 Euro, la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata).

Tarife pentru anul școlar 2019-2020

A) Pentru programul scurt, desfășurat între orele 8.00 – 13.00:
Ciclul primar/gimnazial: plată lunară – 295 Euro/lună, timp de 10 luni pe an (la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata).
În cazul fraților care participă împreună la cursurile Școlii Babel, se aplică o reducere de 15%/copil.
Plata se va face între zilele de 1-10 ale lunii (pentru luna în curs) în contul Asociației Părinți în Dialog sau la sediul școlii cu cardul sau în numerar.
Prețul nu include masa de prânz, tariful pentru masa de prânz este de 180 lei/lună (opțional).

B) Pentru programul de tip ”after-school”, desfășurat între orele 13.00 – 18.00:
Plată lunară – 150 Euro/lună, timp de 10 luni pe an (la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata). În cazul fraților care participă împreună la programul de tip ”after-school”, se aplică o reducere de 15%/copil.
Prețul include masa de prânz, în valoare de 10 lei/zi și supravegherea copiilor (incluzând activități ludice cu facilitatorul de grup).
Participarea la opționale (cercuri pe domeniile de pasiune și interes ale copilului), în acest interval orar, este la alegere și se efectuează contra cost (între 15 – 25 Euro/lună/atelier, în funcție de activitățile alese).
Mai multe informații despre înscrierea și taxele pentru programele opționale pot fi accesibile aici.

Contact pentru înscrieri
Pentru aspecte ce țin de înscrieri școlare: Anna Matei, Administrator, anna.matei@scoalababel.ro