Înscrieri în clasa pregătitoare an școlar 2024/2025

Care este procesul de înscriere, pe scurt?

1. Seara Părinților – 29 ianuarie 2024
  2. Întâlniri față în față cu mama, tatăl, viitorul elev și un membru al Asociației Părinți în Dialog  – 7-23 februarie 2024
  3. Anunțarea elevilor care vor continua procesul de înscriere + lista de așteptare – 8 martie 2024
  4. Semnarea contractelor – 11-15 martie 2024

Ce trebuie să știi despre Babel Școală+Liceu?

1. Profilul părintelui
  2. Programul școlii
  3. Programul afterschool
  4. Programul de ateliere opționale
  5. Procesul de înscriere la Babel Școală+Liceu
  6. Contact

Profilul părintelui al cărui copil se dezvoltă în armonie la Școala Babel

• este conștient de rolul esențial al familiei în dezvoltarea copilului (se conectează la experiența copilului ascultându-l, acceptă necondiționat persoana acestuia, respectă nevoile propriului copil);
  • este dispus să accepte și să discute cu copilul despre toată gama de emoții, ale sale și ale copilului;
  • e implicat într-un proces propriu de dezvoltare personală și învățare;
  • depune toate eforturile pentru a menține o relație de colaborare și căutare de soluții alături de școală;
  • își asumă o relație de co-responsabilitate alături de cadrele didactice pentru starea de bine și implicarea copilului în cadrul școlii, văzând dincolo de roluri formale (client-furnizor-produs).

Astfel, el cultivă aceleași valori ce sunt asumate de întreg personalul școlii și de proiectul Școala Babel: învățare la puterea experienței, colaborării, empatiei și curiozității.

Te întrebi dacă Școala Babel e potrivită pentru tine și copilul tău? Te invităm să citești broșura noastră, te va ajuta să-ți faci o idee mai bună.

Acțiuni și valori ce nu ajută la dezvoltarea armonioasă a copilului la Școala Babel:

1. Folosirea unui sistem de pedepse și recompense în cadrul familiei ca metodă de obținere a comportamentelor dorite.

2. Existența unei ierarhii a nevoilor în familie (fie doar nevoile adulților contează, fie doar nevoile copiilor contează).

3. Folosirea violenței fizice sau verbale în situații de conflict.

4. Compararea copiilor proprii cu alți copii, accentul pe competiție și rezultate exprimate sub formă de ierarhie.

Programul Școlii Babel

8:45-12:30 – clasa pregătitoare
8:45-13:00 – clasa I
8:30-13:15 – clasa a II-a
8:30-13:30 – clasa a III-a, clasa a IV-a
8:30-13:45 – clasa a V-a
8:30-14:30 – clasa a VI-a, clasa a VII-a, clasa a VIII-a

Se respectă calendarul Ministerului Educației Naționale, planul de învățământ (număr de ore și materii). În plus față de curriculum național, Școala Babel oferă o oră adițională de limba engleză cu vorbitor nativ.

Cost program, ciclul primar: se va afișa în curând.
Cost program, ciclul gimnazial: se va afișa în curând.

Programul de afterschool

După terminarea programului de școală, se poate opta pentru programul de afterschool.

Acesta cuprinde supraveghere, prânz, joc liber, activități de învățare non-formală, oră de lectură.

Cost program: se va afișa în curând.

Programul de ateliere opționale

Școala oferă, alături de specialiști, un program de ateliere pe diferite arii de interes și pasiune ale copiilor (sport, arte, tehnologie, muzică, teatru, circ, social media).

Aceste ateliere se achită lunar și au un cost între 20 și 35 euro/atelier.

Proces înscriere:

Procesul de înscriere debutează cu Seara Părinților, 29 ianuarie 2023, ora 18:00 (în curând vom publica formularul de înscriere).

Pentru a continua procesul sunt necesari următorii pași, în cazul în care considerați că profilul părintelui descris mai sus, se potrivește.

1. Participarea (cel puțin un membru al familiei) la atelierele organizate de Centrul pentru Formare în Educație Experiențială până cel târziu în septembrie 2024:

1. Curs introductiv în Comunicarea Nonviolentă
  2. Cum să înțelegi și să susții dezvoltarea copilului tău?

Aceste ateliere se vor desfășura în paralel.

2. Transmiterea fișei psiho- pedagogice a copilului completată de educatorul copilului, de la grădinița pe care o frecventează.

Termen limită: 20 februarie 2023

Dacă acest lucru nu este posibil, vă invităm să contactați un psiholog care poate realiza evaluarea psiho-pedagogică a copilului.

În fiecare an Școala Babel are disponibil un loc pentru copii cu nevoi speciale (diagnostic și dosar CES realizat).

Decizia privind ocuparea acestui singur loc o vom lua ținând cont de cum putem colabora cu toți cei implicați în procesul de susținere al copilului (părinți-terapeuți- personal de sprijin).

3. Participarea ambilor părinți la o discuție de cunoaștere cu unul din membrii Asociației Părinți în Dialog în luna februarie (clasa pregătitoare).

Vom anunța calendarul întâlnirilor în 30 ianuarie 2024.

Înscrierea la alte clase decât cea pregătitoare se va finaliza în luna mai, când vom ști cu exactitate câte locuri disponibile vom avea la fiecare clasă.

4. Semnarea unui precontract, achitarea taxei de înscriere (se va afișa în curând) și depozit – contravaloarea a 3 rate din taxa de școlarizare (care se va deduce din taxa de școlarizare anuală).

5. Completarea online a cererii de înscriere conform calendarului de înscriere anunțat de Ministerul Educației.

În urma parcurgerii pașilor 1 – 4 din procesul de înscriere, pe data de 8 martie, se va publica lista familiilor cu care școala noastră va începe colaborarea în anul școlar 2024-2025 și lista de așteptare.

Pentru comunicare online vă rugăm să folosiți adresa:

contact@scoalababel.ro