Înscrieri în clasa pregătitoare an școlar 2024/2025

Care este procesul de înscriere, pe scurt?

1. Seara Părinților – 29 ianuarie 2024
  2. Întâlnire față în față cu mama și tatăl viitorului elev și reprezentanți ai școlii Babel  – 7-23 februarie 2024
  3. Anunțarea elevilor care vor continua procesul de înscriere + lista de așteptare – 8 martie 2024
  4. Întâlnire în grup cu viitorii elevi și reprezentanți ai școlii Babel – 14 martie 2024
  5. Semnarea contractelor – 11-15 martie 2024

Ce trebuie să știi despre Babel Școală+Liceu?

1. Profilul părintelui
  2. Programul școlii
  3. Programul afterschool
  4. Programul de ateliere opționale
  5. Procesul de înscriere la Babel Școală+Liceu
  6. Contact

Profilul părintelui al cărui copil se dezvoltă în armonie la Școala Babel

• este conștient de rolul esențial al familiei în dezvoltarea copilului (se conectează la experiența copilului ascultându-l, acceptă necondiționat persoana acestuia, respectă nevoile propriului copil);
  • este dispus să accepte și să discute cu copilul despre toată gama de emoții, ale sale și ale copilului;
  • e implicat într-un proces propriu de dezvoltare personală și învățare;
  • depune toate eforturile pentru a menține o relație de colaborare și căutare de soluții alături de școală;
  • își asumă o relație de co-responsabilitate alături de cadrele didactice pentru starea de bine și implicarea copilului în cadrul școlii, văzând dincolo de roluri formale (client-furnizor-produs).

Astfel, el cultivă aceleași valori ce sunt asumate de întreg personalul școlii și de proiectul Școala Babel: învățare la puterea experienței, colaborării, empatiei și curiozității.

Te întrebi dacă Școala Babel e potrivită pentru tine și copilul tău?

Te invităm să citești broșura noastră, te va ajuta să-ți faci o idee mai bună.

Acțiuni și valori ce nu ajută la dezvoltarea armonioasă a copilului la Școala Babel:

1. Folosirea unui sistem de pedepse și recompense în cadrul familiei ca metodă de obținere a comportamentelor dorite.

2. Existența unei ierarhii a nevoilor în familie (fie doar nevoile adulților contează, fie doar nevoile copiilor contează).

3. Folosirea violenței fizice sau verbale în situații de conflict.

4. Compararea copiilor proprii cu alți copii, accentul pe competiție și rezultate exprimate sub formă de ierarhie.

Programul Școlii Babel

8:45-12:30 – clasa pregătitoare
8:45-13:00 – clasa I
8:30-13:15 – clasa a II-a
8:30-13:30 – clasa a III-a, clasa a IV-a
8:30-14:05 – clasa a V-a
8:30-15:05 – clasa a VI-a, clasa a VII-a, clasa a VIII-a

Se respectă calendarul Ministerului Educației Naționale, planul de învățământ (număr de ore și materii). În plus față de curriculum național, Școala Babel oferă o oră adițională de limba engleză cu vorbitor nativ.

Cost program, ciclul primar, an școlar 2024-2025: 4350 EUR /copil/an școlar
Cost program, ciclul gimnazial, an școlar 2024-2025: 5120 EUR /copil/an școlar

Programul de afterschool

După terminarea programului de școală, se poate opta pentru programul de afterschool.

Acesta cuprinde supraveghere, prânz, joc liber, activități de învățare non-formală, oră de lectură.

Cost program afterschool: 2500 EUR /copil/an școlar

Programul de ateliere opționale

Școala oferă, alături de specialiști, un program de ateliere pe diferite arii de interes și pasiune ale copiilor (sport, arte, tehnologie, muzică, teatru, circ, social media).

Aceste ateliere se achită lunar și au un cost între 30 și 40 euro/atelier.

Proces înscriere:

Procesul de înscriere debutează cu Seara Părinților, 29 ianuarie 2023, ora 18:00, la care vă invităm să vă înscrieți aici.

Pentru a continua procesul sunt necesari următorii pași, în cazul în care considerați că profilul părintelui descris mai sus, se potrivește.

1. Participarea la Centrul pentru Formare în Educație Experiențială până cel târziu în septembrie 2024:
  1. Curs introductiv în Comunicarea Nonviolentă (50% reducere pentru părinții copiilor înscriși în anul școlar 2024/2025)
  2. Cum să înțelegi și să susții dezvoltarea copilului tău? (50% reducere pentru părinții copiilor înscriși în anul școlar 2024/2025)
2. Participarea ambilor părinți la o discuție de cunoaștere cu reprezentanți ai școlii Babel în luna februarie (clasa pregătitoare).

Vom anunța calendarul întâlnirilor în 30 ianuarie 2024.

Înscrierea la alte clase decât cea pregătitoare se va finaliza în luna mai, când vom ști cu exactitate câte locuri disponibile vom avea la fiecare clasă.

3. Întâlnire de grup cu viitorii elevi și reprezentanți ai școlii Babel – 14 martie 2024
4. Semnarea unui contract, achitarea taxei de înscriere (220 EUR) și depozit – contravaloarea a 3 rate din taxa de școlarizare (care se va deduce din taxa de școlarizare anuală).
5. Completarea online a cererii de înscriere conform calendarului de înscriere anunțat de Ministerul Educației.

În urma parcurgerii pașilor 2 – 4 din procesul de înscriere, pe data de 8 martie, se vor anunța familiile cu care școala noastră o să înceapă colaborarea în anul școlar 2024-2025 și lista de așteptare.

Alte informații:

În fiecare an Școala Babel are disponibil un loc pentru copii cu nevoi speciale (diagnostic și dosar CES realizat).

Decizia privind ocuparea acestui singur loc o vom lua ținând cont de cum putem colabora cu toți cei implicați în procesul de susținere al copilului (părinți-terapeuți- personal de sprijin).

Reminder: Primul pas din procesul de înscriere este Seara Părinților din 29 ianuarie 2024, eveniment la care vă puteți înscrie completând acest scurt formular:

Pentru comunicare online vă rugăm să folosiți adresa:

contact@scoalababel.ro