Profilul părintelui al cărui copil se dezvoltă în armonie la Școala Babel
→ e conștient de rolul esențial al familiei în dezvoltarea copilului(se conectează constant la experiența copilului ascultându-l,acceptă necondiționat persoana acestuia, respectă nevoile propriului copil)
→ este dispus să accepte și să discute cu copilul despre toată gama de emoții, alesale și ale copilului
→ e implicat constant într-un proces propriu de dezvoltare personalăși învățare
→ depune toate eforturile pentru a menține o relație de colaborareși căutare de soluții alături de școală
→ asumă o relație de co-responsabilitate alături de cadrele didactice pentru stareade bine și implicarea copilului în cadrul școlii, văzând dincolo de roluri formale(client-furnizor-produs)

Te întrebi dacă Școala Babel e potrivită pentru tine și copilul tău? Te invităm să citești broșura noastră, te va ajuta să-ți faci o idee mai bună.

Pentru înscrierea la clasa pregătitoare
Criterii de departajare pentru înscrierea la clasa pregătitoare:
Participarea la Seara Părinților – 20 puncte
Participarea la Atelierul de Învățare Experiențială – 20 puncte
Participarea la Atelierul de Comunicare Nonviolentă – 20 puncte
Participarea la Atelierul părinți – copii – 20 puncte
Aliniere așteptări școală – așteptări familie (discuție cu membrii fondatori ai școlii) – 20 puncte

Alte condiții care vor funcționa în caz de departajare:
Frați înscriși la Școala Babel – 20 puncte
Părinți care lucrează în cadrul Școlii – 20 puncte
Membru al Asociației Părinți în Dialog – 20 puncte

Seara Părinților are loc o dată pe an, se anunță pe toate canalele de comunicare ale Școlii.
Atelierele de Învățare Experiențială și Comunicare Nonviolentă au loc de două ori pe an, se anunță pentru cei care au participat la Seara Părinților, respectiv pe pagina de Facebook a Școlii.
Atelierul părinte-copil are loc o dată pe an, la acest atelier sunt invitați cei care au participat la etapele anterioare.

Pentru transfer
Vă invităm să scrieți un email la adresa contact@scoalababel.ro cu următoarele informații: numele dvs, număr de telefon, anul școlar și clasa pentru care sunteți interesat de transfer.

Dacă părintele decide să continue, urmează partea administrativă a procesului de înscriere:

1. Completarea cererii tip, online
  2. Depunerea dosarului de înscriere la secretariatul Școlii Babel
    Dosarul de înscriere cuprinde:
    – Copie după certificatul de naștere al copilului;
    – Copii după buletinele sau cărțile de identitate ale părinților;
    – Contractul de școlarizare completat
  3. Achitarea taxei de înscriere (100 Euro, la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata).

Tarife pentru anul școlar 2019-2020

A) Pentru programul scurt, desfășurat între orele 8.00 – 13.00:
Ciclul primar/gimnazial: plată lunară – 295 Euro/lună, timp de 10 luni pe an (la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata).
În cazul fraților care participă împreună la cursurile Școlii Babel, se aplică o reducere de 15%/copil.
Plata se va face între zilele de 1-10 ale lunii (pentru luna în curs) în contul Asociației Părinți în Dialog sau la sediul școlii cu cardul sau în numerar.
Prețul nu include masa de prânz, tariful pentru masa de prânz este de 180 lei/lună (opțional).

B) Pentru programul de tip ”after-school”, desfășurat între orele 13.00 – 18.00:
Plată lunară – 150 Euro + TVA/lună, timp de 10 luni pe an (la cursul BNR al zilei în care se efectuează plata). În cazul fraților care participă împreună la programul de tip ”after-school”, se aplică o reducere de 15%/copil.
Prețul include masa de prânz, în valoare de 10 lei/zi și supravegherea copiilor (incluzând activități ludice cu facilitatorul de grup).
Participarea la opționale (cercuri pe domeniile de pasiune și interes ale copilului), în acest interval orar, este la alegere și se efectuează contra cost (între 15 – 25 Euro/lună/atelier, în funcție de activitățile alese).
Mai multe informații despre înscrierea și taxele pentru programele opționale pot fi accesibile aici.

Contact pentru înscrieri
Pentru aspecte ce țin de înscrieri școlare: contact@scoalababel.ro