Noile cursuri pentru copii concepute și susținute de facilitatorii Școlii Babel oferă posibilitatea explorării de noi talente și abilități, în timp ce altele vin cu o nouă abordare pentru aprofundare. Cursurile de la Școala Babel sunt potrivite pentru orice copil din Timișoara sau împrejurimi care dorește să guste din metodele de învățare experiențiale.

Luni:

17:00-18:00 – Arte – Tehnici și artiști (10 ani+)
17:30-18:30 – Licurici pe pânză (6-11 ani)

Marți:

16:30 – 18:30 – English in Makerspace (7-8 ani)

Miercuri:

16:30 – 18:00 – English in Makerspace (9-12 ani)
17:00 – 18:00 – Grafică de Bandă Desenată (10 ani+)

Joi:

17:00 – 18:00 – Povestea ta pe scenă (9 ani+)

Ce trebuie să știi despre cursurile pentru copii?

English in Markerspace

Facilitator: Jay Throne
Grupa de vârstă: 5-7 ani sau 8- 12 ani
Tarif: 275 lei/ 4 ședințe

Makerspace este locul explorării pentru copiii pasionați de artă și crafturi, de construcția de modele, machete și diverse mecanisme, design grafic, lucru cu lemnul și rezolvarea creativă a problemelor. Este locul unde imaginația, ingeniozitatea, gândirea ”outside the box” și experimentele au posibilitatea să se exprime fără limite. Pe lângă unelte tradiționale, cum ar fi creioane, pensule, vopsea, banda scotch sau foarfeci, în Makerspace copiii învață să mânuiască creionul pentru pirogravură, pistolul de lipit cu silicon, șurubelnița, bormasina sau unelte de șlefuit. Este locul unde spiritul artistic și creativ se poate manifesta în diverse proiecte mai mari sau mai mici, toate acestea în timp ce înveți și exersezi vorbitul în engleză împreună cu îndrăgitul Jay (vorbitor nativ). În Makerspace ne place să folosim cât mai mult materiale reciclate. Lemnul din paleți sau cutiile de carton se transformă în proiecte, iar noi ajutăm măcar un pic la un mediu mai curat.

Grafica de Bandă Desenată

Facilitator: Michaela Cooper – Mica
Grupa de vârstă: 9-15 ani
Tarif: 190 lei/ 4 ședințe

Pe lângă învățarea elementelor de bază ale desenului (linie, formă, valoare, textură, perspectivă și compoziție), ne vom concentra pe desenul cu benzi desenate. Elevii vor învăța cum să-și deseneze propriile desene animate și supereroi, precum și cum sunt desenate personajele animate clasice (disney, pixar etc.).

Nr minim de copii cu care se tine atelierul: 4
Nr. maxim de copii: 10

„Despre Mica”

Mica predă engleză și arte în engleză la Babel. Tocmai și-a terminat Masterul în Publicitate și Grafică de cărți la UVT (licența ei fiind în pictură). În ultimii zece ani, Mica a practicat yoga și își petrece timpul citind, scriind și explorând natura. Cel mai recent hobby al ei este croșetatul.

Arte – Tehnici și artiști

Facilitator: Brigita Almași
Grupa de vârstă: 9-15 ani
Tarif: 190 lei/ 4 ședințe

Acest curs oferă copiilor spațiul de explorare a unor artiști reprezentativi domeniului artelor vizuale și a tehnicilor care i-au făcut faimoși.
Vom vizualiza și analiza lucrări reprezentative din istoria artei până în contemporaneitate, apoi folosind aceeași tehnică vom realiza propria noastră varianta.

Ce abilități și aptitudini își vor dezvolta copii?

• Vor experimenta diverse tehnici specifice artelor plastice si decorative utilizând materiale si instrumente specifice;
  • Vor realiza un produs artistic finit;
  • Vor avea contact cu artiști și curente reprezentative ale istoriei artelor, formându-si o cultura artistica de baza;
  • Vor dezvolta abilități de analiză și interpretare a mesajului artistic;
  • Vor dezvolta abilități de gândire critică și își vor dezvolta creativitatea;
  • Vor dezvolta abilități de motricitate fină.

Licurici pe pânză

Facilitator: Florentina Ivănescu
Grupa de vârstă: 6-11 ani (clasele primare)
Tarif: 200 lei / 4 ședințe

Spațiul în care creativitatea este primită cu brațele deschise, autenticitatea este calitatea principala și se încurajează strălucirea fiecărui copil. Scopul acestui atelier este de a explora latura artistică a copiilor prin învățarea diverselor tehnici de pictură și desen, dar în același timp de a educa copiii despre cei mai mari pictori ai lumii. Astfel ne propunem să le îmbogățim cultura.

Iubim arta sub toate formele ei, așa că am creat atelierul de pictură „Licurici pe pânză” ca fiind locul de descoperire a fiecărui artist, încă de la o vârstă fragedă.

Atelierul de pictură pentru copii înseamnă :

• dezvoltarea imaginației, gândirii, creativității, spontaneității,
  • comunicare și lucru în echipă,
  • dobândirea abilităților și tehnicilor de exprimare artistică (desen, colorat, modelaj, colaj, arte decorative),
  • creșterea implicită a satisfacției și a încrederii în sine pentru îndeplinirea sarcinilor propuse.

Fiecare lucru de artă creat va fi o mărturie a imaginației lor unice și a mâinilor pricepute.

Vino la curs pentru o călătorie captivantă în lumea artei, în care fiecare copil devine un mic mare artist!

Nr minim de copii cu care se tine atelierul: 7/ grupă
Nr. maxim de copii: 10/ grupă( copiii 6-8 ani ) 13/ grupă ( copii 9-11 ani )

Povestea ta pe scenă (curs de arta povestirii)

Facilitator: Ina Dafinescu
Grupa de varsta: 9+
Tarif: 200 lei / 4 ședințe

Copiii vor avea posibilitatea să se implice direct în crearea și punerea în scenă a unei povești, vor propune și vor lucra cu diferite materiale pentru a da viață personajelor, pentru a concepe medii scenice și pentru a transmite idei și mesaje conținute în poveste prin moduri inedite. Își vor exersa inventivitatea, spiritul artistic, umorul, iar la finalul cursului vor putea să își prezinte povestea sub forma unui spectacol.

Nr minim de copii cu care se tine atelierul: 6