Adriana Balaj

Profesor de Istorie

Sunt absolventă a Universității de Vest din Timișoara, în cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie, cu licență în Istorie. Tot în cadrul acesteia am urmat programul de masterat  Istorie românească conceptuală în context european. Sunt pasionată de istorie și educație, am îmbinat aceste două pasiuni pentru că cred cu tărie că istoria e mai mult decât o înșiruire de ani și evenimente. Lucrez în învățământ  din anul 2013, cu o experiență în nouă școli. Obiectivul meu  este să ofer context de învățare într-un cadru relaxant și interactiv în care fiecare copil să se simtă respectat și apreciat. Un alt obiectiv este să implic elevii în învățare, să țin cont de nevoile și pasiunile fiecăruia. Școala Babel promovează valorile în care cred cu tărie: învățare prin descoperire, învățare prin experiențe; în plus, îmi oferă posibilitatea de a avea rolul de profesor pe care mi-l doresc: acela de a crea contexte de învățare prin care fiecare copil să își atingă potențialul maxim.