Cristina Stanimir

Profesor de matematică, Mentor al echipei de învățători

Am lucrat ca învățătoare 20 de ani, dintre care 16 într-un sistem alternativ de învățământ, Step by Step, folosind metode și forme de organizare inovative, centrate pe nevoile elevilor. În Canada am experimentat timp de un an lucrul cu elevii performanți, în cadrul programului Spirit of Math, cu accent pe lucrul în echipă și colaborarea între copii. Savurez lucrul cu copiii indiferent de nivelul la care aceștia se află și cred în potențialul lor. Gimnaziul, mai precis clasa a V-a, este perioada în care eu mi-am descoperit preferința pentru matematică, perioada în care am descoperit că pot. Aștept cu nerăbdare sa descoperim împreună potențialul fiecăruia și să îl valorificăm la maximum, cu bucurie, în cadrul Școlii Babel cu care colaborez deja de doi ani, atrasă și impresionată de inițiativă, viziune și autenticitate.