Începe învățarea distractivă de vară! 26 iunie - 18 august

Vacanța e timpul dedicat relaxării, distracției și descoperirilor. La Școala de Bară Babel punem preț pe starea de bine a copilului, implicarea și curiozitatea lui naturală și vă propunem un program aerisit în activități, de care copilul chiar să se bucure. Programul nostru este organizat pe săptămâni și grupe de vârstă: 7-8 ani și 9-16 ani.

Partenerii copiilor vor fi Anca, Diana, Amalia, Dennis, Luminița, Bogdan și Ina, colegi ai Babel Școală + Liceu cu drag de copii, pregătiți în educație experențială.

Școala de Vară Babel se desfășoară pe strada Phoenix nr. 42 – clădirea nouă a școlii noastre.

Pentru înscrierea la oricare dintre activități este necesară completarea formularului:

Activități pentru grupa de vârstă 6-8 ani

Program: 8:30-18:00

Săptămâna 8:30 – 13:30 13:00 – 18:00
26.06 – 30.06 English Fun cu Anca Provocări sportive cu Dennis Summer fun cu Diana & Bogdan
03.07 – 07.07 Săptămâna mass-media cu Diana Provocări sportive cu Dennis Summer fun cu Lumi & Bogdan
10.07 – 14.07 Micul inginer cu Amalia Provocări sportive cu Dennis Summer fun cu Lumi & Bogdan
17.07 – 21.07 English Fun cu Anca Provocări sportive cu Dennis Summer fun cu Lumi & Bogdan
24.07 – 28.07 English Fun cu Anca Provocări sportive cu Dennis Summer fun cu Lumi & Bogdan
31.07 – 04.08 English Fun cu Anca Summer fun cu Lumi & Bogdan
07.08 – 11.08 English Fun cu Anca „Mens sana in corpore sano” cu Amalia Summer fun cu Lumi & Bogdan
14.08 – 18.08 English Fun cu Anca Summer fun cu Lumi & Bogdan

Activități pentru grupa de vârstă 9-14 ani

Program: 8:30 -18:00

Săptămâna 8:30 – 13:30 13:00 – 18:00
26.06 – 30.06 English Fun cu Ina Summer fun cu Diana & Bogdan
03.07 – 07.07 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan
17.07 – 21.07 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan
24.07 – 28.07 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan
31.07 – 04.08 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan
07.08 – 11.08 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan
14.08 – 18.08 English Fun cu Ina Summer fun cu Lumi & Bogdan

Tarife:

• Program de dimineață 08:30 – 13:30 – 250 lei/ săptămână.
  • Program de după-masă 13:00 – 18:00  –  250 lei / săptămână.
  • Program 08:30 – 18:00 – 500 lei / săptămână

Opțional, la aceste tarife se adaugă 18 RON/zi pentru masa de prânz. Programul lung include și gustare de fructe la ora 16.

Poți alege una sau mai multe săptămâni, program lung sau scurt.

Reduceri:

Frații beneficiază de o reducere de 15%.
Reducerea se acordă doar tarifelor corespunzătoare activităților educative nu și mesei de prânz.

Numărul minim de copii este de 6. În cazul neîntrunirii numărului minim de 6 copii/ grupă, ne rezervăm dreptul de a anula cursurile grupei respective pentru respectiva săptămână. Orice anulare va fi adusă la cunoștință cu cel puțin 48 de ore înaintea orei la care ar fi trebuit să aibă loc activitățile. Numărul maxim de copii/grupă este de 15.

Descriere activități:

1. English fun

Săptămâni tematice în limba engleză. În fiecare săptămână, copiii vor explora o temă specifică și vor exersa vocabularul și noțiunile de gramatică prin activități diverse, jocuri, muzică, povești, dramatizare, dar, cel mai important… distracție! Copiii sunt expuși la limbă, învață, descoperă și comunică, prin experiențe și informații relevante despre lume, dezvoltându-și în același timp implicarea, colaborarea, curiozitatea.

Facilitator – Anca Horga

2. Provocări sportive cu Denis

De la trasee cu obstacole care provoacă la viteză, forță și echilibru, la introducere în noi sporturi, Denis îi așteaptă pe copii cu diverse activități sportive pentru o vacanță activă!

Facilitator – Denis Radosav

3. Săptămâna mass-media, cu Diana

• Culegem informații despre evenimente care au loc în Timișoara
  • Luăm interviuri trecătorilor despre comunitatea din care fac parte, despre locurile dragi din Timișoara, despre cum a fost pe vremea lor școala, etc
  • Pregătim știri, filmăm emisiuni, publicăm un ziar

4. Micul inginer

Discutam pe înțelesul copiilor despre lumea IT și curiozitățile lor legate de acest domeniu, programăm în SCRATCH și ne jucăm cu BeeRobot.

Facilitator – Amalia Zirmmer

5. Mens sana in corpore sano

• facem o incursiune în trecut și analizăm scurt ce înseamnă și de unde vine această expresie, dacă sunt de acord cu ea și ce părere au ei despre conceptul mens sana in corpore sano
  • la partea de „corpore sano ” integram „yoga through storytelling” (yoga prin intermediul poveștilor )
  • la partea de corp sănătos facem rețete de smoothieuri și discutăm puțin despre fiecare ingredient, ce proprietăți are și la ce este util, cum putem potența creierul prin hrană sănătoasă și ce ne putem prepara singuri.

Facilitator – Amalia Zirmmer

6. Summer Fun

Program lejer de după amiază. Arts&crafts, experimente, lectură și alte ateliere educative și distractive sunt pregătite de către facilitatorii afterschool ai școlii Babel pentru toți copiii care doresc să petreacă o dupa-amiază cool alături de noi.

Tarife:

• Program de dimineață 08:30 – 13:30 – 250 lei/ săptămână.
  • Program de după-masă 13:00 – 18:00  –  250 lei / săptămână.
  • Program 08:30 – 18:00 – 500 lei / săptămână.

Poți alege una sau mai multe săptămâni, program lung sau scurt.

Reduceri:

Frații beneficiază de o reducere de 15%.

Descriere activități:

1. English fun

Facilitator – Ina Dafinescu

2. Summer Fun

Arts&crafts, experimente, lectură și alte ateliere educative și distractive sunt pregătite de către facilitatorii școlii Babel pentru toți copiii care doresc să petreacă o vară cool alături de noi.